Samtec Inc. HMTSW-104-05-G-S-095
Part No.:
HMTSW-104-05-G-S-095
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-05-G-S-095 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.095" (2.41mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A