Samtec Inc. HMTSW-103-24-S-S-240-LL
Part No.:
HMTSW-103-24-S-S-240-LL
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-103-24-S-S-240-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A