Samtec Inc. HMTSW-103-23-F-D-237
Part No.:
HMTSW-103-23-F-D-237
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-103-23-F-D-237 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.237" (6.02mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A