Samtec Inc. HMTSW-103-09-L-D-545
Part No.:
HMTSW-103-09-L-D-545
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-103-09-L-D-545 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.545" (13.84mm)
Contact Length - Post:
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A