Samtec Inc. HMTSW-103-06-TM-D-110-LL
Part No.:
HMTSW-103-06-TM-D-110-LL
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-103-06-TM-D-110-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A