Samtec Inc. HMTSW-102-28-G-D-028
Part No.:
HMTSW-102-28-G-D-028
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-28-G-D-028 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.028" (0.71mm)
Contact Length - Post:
1.002" (25.45mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A