Samtec Inc. HMTSW-102-23-SM-D-225
Part No.:
HMTSW-102-23-SM-D-225
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-23-SM-D-225 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A