Samtec Inc. HMTSW-102-23-S-D-230
Part No.:
HMTSW-102-23-S-D-230
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Shipping
HMTSW-102-23-S-D-230 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A