Samtec Inc. HMTSW-102-22-G-D-415
Part No.:
HMTSW-102-22-G-D-415
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-22-G-D-415 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.415" (10.54mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A