Samtec Inc. HMTSW-102-22-G-D-330-RA
Part No.:
HMTSW-102-22-G-D-330-RA
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-22-G-D-330-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Insulation Height:
0.240" (6.10mm)
Current Rating (Amps):
3A