Samtec Inc. HMTSW-102-21-G-D-230
Part No.:
HMTSW-102-21-G-D-230
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-21-G-D-230 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
1.100" (27.94mm)
Overall Contact Length:
1.430" (36.32mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A