Samtec Inc. HMTSW-102-13-L-D-965
Part No.:
HMTSW-102-13-L-D-965
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-13-L-D-965 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.965" (24.51mm)
Contact Length - Post:
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A