Samtec Inc. HMTSW-102-11-G-D-740
Part No.:
HMTSW-102-11-G-D-740
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-11-G-D-740 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A