Samtec Inc. HMTSW-102-10-G-D-600
Part No.:
HMTSW-102-10-G-D-600
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-10-G-D-600 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.600" (15.24mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A