Samtec Inc. HMTSW-102-08-S-D-250
Part No.:
HMTSW-102-08-S-D-250
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Shipping
HMTSW-102-08-S-D-250 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A