Samtec Inc. HMTSW-102-07-G-D-120-RA
Part No.:
HMTSW-102-07-G-D-120-RA
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-102-07-G-D-120-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Insulation Height:
0.240" (6.10mm)
Current Rating (Amps):
3A