Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HFA3102B |
| Manufacturer | Intersil |
| Series | - |
| Package/Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | 6 NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 8V |
| Frequency - Transition | 10GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.8dB ~ 2.1dB @ 500MHz ~ 1GHz |
| Gain | 17.5dB |
| Power - Max | 250mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 3V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
The following parts include "HFA3102B" in Silicon Labs HFA3102B.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.