Stackpole Electronics Inc HDM14JT220R
Part No.:
HDM14JT220R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 220 OHM 5% 1/4W AXIAL
Shipping
HDM14JT220R Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
HDM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
220 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)