Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HC2D125331 |
| Manufacturer | Quantic Evans |
| Series | HyCap |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 125 V |
| Type | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | D |
| Ratings | - |
| Features | Hybrid Wet Tantalum |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "HC2D125331" in Silicon Labs HC2D125331.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.