American Electrical Inc. H-030-35008
Part No.:
H-030-35008
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.5MM
Shipping
H-030-35008 Information
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
8
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
12 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C