Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GLT024240320TR2 |
| Manufacturer | GlobalTech Display |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Display Type | TFT - Color |
| Display Mode | Transmissive |
| Touchscreen | - |
| Diagonal Screen Size | 2.4" (60.96mm) |
| Viewing Area | 37.72mm W x 50.16mm H |
| Backlight | LED - White |
| Dot Pixels | 240 x 320 |
| Interface | MCU |
| Controller Type | ST7789V |
| Graphics Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color | - |
The following parts include "GLT024240320TR2" in Silicon Labs GLT024240320TR2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.