GD25Q64CSIGR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GD25Q64CSIGR |
| Manufacturer | GigaDevice Semiconductor (HK) Limited |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Programmable | Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 64Mbit |
| Memory Organization | 8M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 120 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 50µs, 2.4ms |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
The following parts include "GD25Q64CSIGR" in Silicon Labs GD25Q64CSIGR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.