Amphenol PCD FXPT07200E
Part No.:
FXPT07200E
Manufacturer:
Amphenol PCD
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Shipping
FXPT07200E Information
Manufacturer:
Amphenol PCD
Series:
FXP FlexiPlug®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
3, 4
Number of Levels:
2
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
90°
Termination Style:
Screw with Captive Plate
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
105°C