Samtec Inc. FW-05-03-F-D-160-150
Part No.:
FW-05-03-F-D-160-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
Shipping
FW-05-03-F-D-160-150 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.310" (7.874mm)
Length - Post (Mating):
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:
0.160" (4.064mm)