Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FS2030-000X-0500-G |
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Package/Case | |
| Operating Force | 226.80kgf (500lbs) |
| Output | Voltage |
| Sensor Type | Load Cell |
| Accuracy | ±1% |
| Voltage - Supply | 0°C ~ 50°C |
| Actuator Type | 3.3V ~ 12V |
| Actuator Style/Size | Button |
| Includes | - |
| Operating Temperature | Sensor |
| Compensated Temperature | 0°C ~ 70°C |
The following parts include "FS2030-000X-0500-G" in Silicon Labs FS2030-000X-0500-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.