Samtec Inc. FOLC-120-04-S-Q
Part No.:
FOLC-120-04-S-Q
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD PCB
Shipping
FOLC-120-04-S-Q Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
FOURRAY™ FOLC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
80
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
2.6A per Contact