FMVC11008.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | FMVC11008 |
| Manufacturer | Fairview Microwave |
| Series | - |
| Package/Case | 16-SMD, No Lead |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Frequency Range | 75 ~ 150MHz |
| Frequency - Center | 112.5MHz |
| Voltage - Supply | 15V |
| Tuning Voltage (VDC) | 0 V ~ 18 V |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -20 |
| Icc Max | 20mA |
| Pushing (MHz/V) | 8 |
| Power (dBm) | 11 ±1 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -110 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) |
| Height | 0.126" (3.20mm) |
The following parts include "FMVC11008" in Silicon Labs FMVC11008.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.