FMVC002.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | FMVC002 |
| Manufacturer | Fairview Microwave |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SMD Module |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Frequency Range | 250 ~ 500MHz |
| Frequency - Center | 375MHz |
| Voltage - Supply | 5V |
| Tuning Voltage (VDC) | 0 V ~ 20 V |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -8 |
| Icc Max | 20mA |
| Pushing (MHz/V) | 17 |
| Power (dBm) | 8 -1, +2 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -107 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Size / Dimension | 0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm) |
| Height | 0.075" (1.90mm) |
The following parts include "FMVC002" in Silicon Labs FMVC002.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.