YAGEO FMP200JT-52-560R
Part No.:
FMP200JT-52-560R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 560 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
FMP200JT-52-560R Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FMP
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)