YAGEO FMP100JR-52-1R2
Part No.:
FMP100JR-52-1R2
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.2 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
FMP100JR-52-1R2 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FMP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)