YAGEO FKN2WSJT-73-10R
Part No.:
FKN2WSJT-73-10R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
FKN2WSJT-73-10R Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FKN
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)