FHSMM06A1FR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FHSMM06A1FR |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Filter Type | Single Phase |
| Configuration | Single Stage |
| Voltage - Rated DC | - |
| Voltage - Rated AC | 250V |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) | - |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase) | - |
| Current | 6 A |
| Frequency - Operating | DC ~ 400Hz |
| Applications | Medical |
| Approval Agency | EN, UL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect |
| Inductance | 800µH |
The following parts include "FHSMM06A1FR" in Silicon Labs FHSMM06A1FR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.