FASAS01SFR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FASAS01SFR |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | FASA |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Connector Style | IEC 320-C14 |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades |
| Current Rating - Appliance Inlet | 1A |
| Voltage Rating - Appliance Inlet | 115/230VAC |
| Number of Positions | 3 |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial |
| Current Rating - Filter | 1A |
| Switch Features | - |
| Current Rating - Circuit Breaker | - |
| Accomodates a Fuse | No |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Features | Bleed Resistor, Shielded |
| Fuse Holder, Drawer | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 21.60mm x 28.80mm |
| Panel Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Ingress Protection | - |
The following parts include "FASAS01SFR" in Silicon Labs FASAS01SFR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.