KYOCERA AVX F980G106MUA
Part No.:
F980G106MUA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0402 (1106 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 4V 0402
Shipping
F980G106MUA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F98
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
20Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)