KYOCERA AVX F971C685MBAHT3
Part No.:
F971C685MBAHT3
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 16V 1411
Shipping
F971C685MBAHT3 Information
Series:
F97-HT3
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)