KYOCERA AVX F971A156MBA
Part No.:
F971A156MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V 1411
Shipping
F971A156MBA Information
Series:
F97
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.091" (2.30mm)