KYOCERA AVX F970J686MNCHT3
Part No.:
F970J686MNCHT3
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2917
Shipping
F970J686MNCHT3 Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)