KYOCERA AVX F951D475KAAAQ2
Part No.:
F951D475KAAAQ2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 1206
Shipping
F951D475KAAAQ2 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F95, Frameless™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):
0.063" (1.60mm)