KYOCERA AVX F910G477KNC
Part No.:
F910G477KNC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Shipping
F910G477KNC Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F91
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)