KYOCERA AVX F721C227KMCAQ2
Part No.:
F721C227KMCAQ2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2824 (7260 Metric)
Description:
CAP TANT CONFORMAL
Shipping
F721C227KMCAQ2 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F72, Frameless™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)