Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | F20A12005ACFA06E |
| Manufacturer | Cantherm |
| Series | F20 |
| Package/Case | Potted - Wire Leads |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Circuit | SPST-NC |
| Switching Temperature | 248°F (120°C) |
| Reset Temperature | 194°F (90°C) |
| Current Rating - AC | 1.6A (250V) |
| Current Rating - DC | - |
| Tolerance | ±9°F (±5°C) |
| Switching Cycles | 7K |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.4mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "F20A12005ACFA06E" in Silicon Labs F20A12005ACFA06E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.