Samtec Inc. EW-32-11-T-S-430
Part No.:
EW-32-11-T-S-430
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-32-11-T-S-430 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
32
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height:
0.430" (10.922mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)