Samtec Inc. ESQT-113-02-G-T-735
Part No.:
ESQT-113-02-G-T-735
Description:
CONN SOCKET 39POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-113-02-G-T-735 Information
Number of Positions:
39
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.735" (18.67mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact