Chemi-Con ESMG500ETC1R0ME11D
Part No.:
ESMG500ETC1R0ME11D
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ESMG500ETC1R0ME11D Information
Series:
SMG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
42.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)