Chemi-Con ESMG100ELL330ME11D
Part No.:
ESMG100ELL330ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
ESMG100ELL330ME11D Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
SMG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
83 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
149.4 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)