Chemi-Con ERWX401LGC822MEB5U
Part No.:
ERWX401LGC822MEB5U
Shipping
ERWX401LGC822MEB5U Information
Capacitance:
8.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
12.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.24 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
4.685" (119.00mm)