Chemi-Con ERWX401LGC103MED5U
Part No.:
ERWX401LGC103MED5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
SCREW MOUNT
Shipping
ERWX401LGC103MED5U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
RWX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
18 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.472" (139.00mm)