Chemi-Con ERWU401LGC822MDF5U
Part No.:
ERWU401LGC822MDF5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
SCREW MOUNT
Shipping
ERWU401LGC822MDF5U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
RWU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
8.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
13.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.72 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.102" (28.00mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
6.260" (159.00mm)