Chemi-Con ERWU401LGC353MGT0U
Part No.:
ERWU401LGC353MGT0U
Shipping
ERWU401LGC353MGT0U Information
Capacitance:
35 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
33.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
40.56 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.634" (41.50mm)
Size / Dimension:
3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max):
10.787" (274.00mm)