Chemi-Con ERWU401LGC332MD80U
Part No.:
ERWU401LGC332MD80U
Shipping
ERWU401LGC332MD80U Information
Capacitance:
3.3 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.64 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.102" (28.00mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.307" (84.00mm)